Transport drobnicowy

Czym jest transport LTL/LCL?

Transport LTL/LCL zwany również drobnicowym jest, transportem, w którym nie zajmuje się całej
powierzchni ładunkowej (np. kontenera) dla jednego odbiorcy. Umożliwia to dostarczenie wielu
mniejszych ładunków do miejsc docelowych za pomocą jednego transportu zarówno morskiego,
kolejowego, lotniczego, drogowego lub intermodalnego, co przekłada się na redukcję kosztów usługi.

Dla kogo sprawdzi się transport drobnicowy?

Transport LTL/LCL jest polecany dla wszelkich klientów, którzy zamierzają przetransportować towar,
będący zbyt duży dla wysyłki za pośrednictwem firmy kurierskiej oraz zbyt mały do wysyłki w
kontenerze. Natomiast należy pamiętać o tym, że transport drobnicowy zawiera pewne ograniczenia.

Czego nie można przewozić transportem drobnicowym?

Ze względu na to, że w przestrzeni ładunkowej znajduje się wiele najróżniejszych produktów, przewoźnicy nie wyrażają zgody na transport towarów uznawanych za niebezpieczne. Przez co niemożliwy jest transport drobnicowy m.in. materiałów wybuchowych. Uszkodzenie paczki zawierającej materiały niebezpieczne mogłoby być bardzo niebezpieczne m.in. dla pozostałych ładunków. Ponadto warto zaznaczyć, że drobnica nie obejmuje transportu takich towarów jak rośliny, zwierzęta, papiery wartościowe oraz wyroby jubilerskie.

Opakowania przesyłek drobnicowych

Opakowanie przesyłek drobnicowych jest niezwykle ważne ze względu na charakterystykę transportu LTL/LCL. Przede wszystkim przestrzeń ładunkowa jest wypełniona najróżniejszymi przesyłkami, które mogą uszkodzić siebie nawzajem podczas transportu. Ponadto odpowiednie zapakowanie towaru umożliwia przewoźnikowi optymalne wykorzystanie przestrzeni ładunkowej, co przyczynia się do bardziej atrakcyjnych cen. Poza tym warto zaznaczyć, że odpowiedni sposób zapakowania towaru zdecydowanie ułatwia jego magazynowanie oraz umożliwia dużo łatwiejsze tworzenie jednostek zbiorczych.

Opakowaniami dla przesyłek drobnicowych mogą być m.in.:

  • Palety – stosowane do zbiorczego przewozu, w szczególności stosunkowo dużych oraz ciężkich, ładunków
  • Skrzynie drewniane – wykorzystywane głównie do wysyłek wielu drobniejszych towarów
  • Kontenery, skrzynie na rolkach – znajdują zastosowanie w szczególności podczas transportu morskiego

Wady i zalety transportu drobnicowego

  • Wady:

Dłuższy czas dostawy – niestety transport drobnicowy ma dłuższy czas oczekiwania niż transport FTL. Wynika to z tego, że za pośrednictwem transportu LTL nie kieruje się towaru bezpośrednio do odbiorcy z punktu A do B, między punktem A i B potencjalnie może znajdować się wiele innych miejsc rozładunku.

Ograniczenia co do rodzaju transportowanych towarów – należy pamiętać o tym, że transport drobnicowy nie umożliwia transportu wszelkiego rodzaju ładunków. Za pomocą drobnicy nie można przewozić m.in. roślin, zwierząt, papierów wartościowych, wyrobów jubilerskich oraz materiałów wybuchowych.

  • Zalety:

Optymalizacja kosztów – podczas transportu drobnicowego nie wykorzystujemy pełnej powierzchni ładunkowej, co bardzo pozytywnie wpływa na redukcję kosztów związanych z przewozem

Zróżnicowane środki transportu – istnieje wiele środków transportu drobnicowego (transport morski, drogowy, lotniczy, kolejowy). Umożliwia to dostosowanie sposobu transportu do indywidulanych potrzeb klienta np. związanych z długością czasu oczekiwania na dostarczenie przesyłki do wskazanego miejsca.

AT Shipping

Rozpocznij współpracę już dziś

Zaufaj firmie z wieloletnim doświadczeniem

AT Shipping