Warunki dostawy CPT | Incoterms 2020



Incoterms to dostaw stworzone przez Międzynarodową Izbę Handlową. Umożliwiają one skuteczny i wyraźny podział obowiązków między kupującym i sprzedawc. Aktualnie obowiązują zasady incoterms 2020. Jedną z nich jest reguła CPT. W poniższym artykule omówimy związane z nią najważniejsze kwestie.

Spis treści

Co to jest CPT?

Jakie są obowiązki sprzedającego w CPT?

Jakie są obowiązki kupującego w CPT?

Ryzyko w incoterms CPT

Rodzaje transportu w incoterms CPT

CPT a pozostałe reguły incoterms 2020

Czym różni się CPT od FCA?

Czym różni się CPT od CIP?

Wady i zalety incoterms CPT

Podsumowanie warunków dostawy CPT

Co to jest CPT?

CPT (Carriage Paid To) to jedna z powszechnie stosowanych reguł incoterms 2020. Zasada to nakłada na sprzedającego koszty dostawy oraz ryzyko związane z towarem do momentu przekazania przewoźnikowi towaru. Po przekazaniu koszty i ryzyko ponosi kupujący.

Jakie są obowiązki sprzedającego w CPT?

Sprzedawca musi dostarczyć towar do uzgodnionego miejsca przekazania przewoźnikowi, wykonać odprawę celną towaru i zorganizować niezbędną dokumentacje potrzebną do transportu.

Jakie są obowiązki kupującego w CPT?

Obowiązki kupującego rozpoczynają się od momentu odbioru towaru z wcześniej uzgodnionego miejsca. Kupujący odpowiada za koszty transportu, odprawę celną importową oraz uregulowanie opłat celnych.

Identyfikacja miejsca dostawy towarów w regule CPT

Niezwykle ważna w warunkach dostawy CPT jest identyfikacja miejsca dostawy towarów. To od niej zależy do jakiego miejsca sprzedawca musi dostarczyć towar. Jeżeli miejsce dostawy nie zostanie określone, domyślnie przyjmuje się, że kupujący przejmuje odpowiedzialność za transport od momentu przekazania towaru pierwszemu przewoźnikowi.

Ryzyko w incoterms CPT

Ryzyko w warunkach dostawy CPT rozkłada się tak samo jak koszty. Sprzedawca ponosi ryzyko do momentu dostarczenia towaru do wcześniej określonego miejsca. Po dostarczeniu do uzgodnionego miejsca przeznaczenia i przekazaniu przewoźnikowi ryzyko ponosi kupujący.

Rodzaje transportu w incoterms CPT

Dostawa CPT zakłada możliwość korzystania ze wszystkich środków transportu. Wykorzystuje się tu zarówno transport morski, transport lotniczy, transport drogowy oraz transport kolejowy. Ponadto warto wspomnieć o tym, że warunki CPT umożliwiają łączenie środków transportu.

CPT a pozostałe reguły incoterms 2020

Czym różni się dostawa CPT od FCA?

CPT i FCA to na pierwszy rzut oka podobne warunku incoterms 2020. Obydwie reguły wykorzystują wszystkie środki transportu i podobnie dzielą obowiązki między kupującym i sprzedającym. Natomiast zasadniczą różnicą jest to, że w FCA punkt dostawy jest z góry oznaczony.

Czym różni się dostawa CPT od CIP?

Zasadniczą różnicą między CPT i CIP są koszty ubezpieczenia. W regule CIP wszelkie koszty związane z ubezpieczeniem towaru pokrywa sprzedawca. Natomiast w dostawie CPT sprzedawca nie ponosi kosztów związanych z ubezpieczeniem towaru.

Kontakt

Jesteś zainteresowany naszymi usługami? Potrzebujesz wyceny transportu swojego ładunku?
Jeśli tak, skontaktuj się z nami już teraz!



Wady i zalety incoterms CPT

Do wad CPT z pewnością można zaliczyć:

Ryzyko dla kupującego

Kupujący ponosi ryzyko związane z uszkodzeniem towaru lub jego utratą od momentu przekazania towaru pierwszemu przewoźnikowi. Ponadto Sprzedawca nie ma obowiązku ubezpieczenia towaru na czas transportu. Dlatego kupujący powinien rozważyć wliczenie w koszty transportu transportu ubezpieczenie ładunku.

Ograniczona kontrola nad transportem

Kupujący nie ma pełnej kontroli nad procesem dostawy. Może to skutkować opóźnieniami w dostawach towaru oraz naliczeniem się dodatkowych kosztów transportu związanych z przestojami lub magazynowaniem. Dlatego osobom, którym bardzo zależy na pełnej kontroli nad transportem zaleca się inne reguły incoterms 2020 np. EXW

Więcej na temat EXW znajduje się w naszym artykule pt „

Natomiast do zalet CPT można zaliczyć:

Znajomość kosztów transportu

Dzięki częściowej znajomości kosztów przewozu towarów kupujący może dużo lepiej zaplanować swój budżet. Umożliwia mu to uniknięcie wszelkich kosztów związanych m.in. z pomyłkami w planowaniu transportu.

Brak odpowiedzialności za organizację transportu

Warunki dostawy CPT częściowo znoszą obowiązek organizacji transportu z kupującego. Jest on odpowiedzialny za transport od momentu przekazanie ładunku przewoźnikowi w wyznaczonym miejscu. To duże ułatwienie, ponieważ dzięki temu strona kupująca np. nie musi szukać przewoźników w kraju sprzedawcy.

Podsumowanie warunków dostawy CPT

Podsumowując na warunkach dostawy CPT (Carriage Paid To) sprzedawca ponosi koszty transportu i ryzyko do wcześniej wyznaczonego punktu dostawy. Natomiast kupujący ponosi ryzyko i koszty przewozu towaru po odbiorze ładunku przez przewoźnika z punktu dostawy. Poza tym warunki CPT są wykorzystywane we wszystkich rodzajach transportu.

Jeżeli jesteś kupującym, któremu zależy na przynajmniej częściowej znajomości kosztów transportu z wyprzedzeniem i ograniczeniu odpowiedzialności za transport np. w kraju sprzedawcy, powinieneś rozważyć regułę CPT.

Scroll to Top